Ако обичате да ползвате зехтин редовно, било то само за салати или готвите с него, в тази статия сме събрали всичко, което трябва да знаете за зехтина накратко(до колкото можем)
Приятно четене!
Как се прави зехтинът?
Всички знаем, че зехтинът се прави от маслини, очевидно е. Само, че не от какви да е маслини, а от специални сортове зехтинови маслини, които са различни от трапезните маслини, които сме свикнали да слагаме на масата до салатата.
Производството на зехтин има дълбока история в средиземноморския регион, където много поколения производители на маслини предават своите тайни на бъдещите поколения в продължение на векове.
Преди да се превърнат в зехтин, маслините трябва да се поддържат при определени условия и температура и така да отлежат няколко години. Специалната грижа за маслиновата реколта е щателен процес, който изисква много резитба. Производството на зехтин е въпрос както на качество, така и на количество – най -малко десет килограма маслини са необходими, за да се направи само един литър зехтин.
Маслините се берат – понякога ръчно – и се транспортират до преработвателното предприятие. Обикновено обработката се извършва бързо, след прибиране на реколтата, за да се избегнат повреди по маслините и да се поддържа тяхното качество. Листата, клонките и стъблата се отстраняват и маслините се измиват, преди да бъдат натрошени от ролки от неръждаема стомана и смлени на паста.
Следва малаксация, процес, при който водата се разбърква бавно в маслиновата паста. След това сместа се разбърква за още 20 до 40 минути-достатъчно дълго, за да придаде на маслото повече вкус, но не достатъчно дълго, за да го изложи на вредни за качеството свободни радикали във въздуха.
Маслиновата паста се поставя върху постелки, допълнително се пресова и след товпреминава през центрофуга, за да филтрира всички твърди остатъци от пастата. Водата и маслото се извличат от центрофугата, за да се отделят по -късно. След това маслото се рафинира, избелва и/или дезодорира въз основа на традициите, предпочитанията и специалните рецепти на производителя. След този завършващ етап от производството, маслото се съхранява в контейнери от неръждаема стомана при 65* F(18.3333 ), докато се бутилира и изпрати.
Оттам той намира своя път до магазин близо до вас и след това до вашата кухня!
Видове зехтин
Видяхме, че процесът по създаване на зехтин никак не е толкова семпъл,а сега остава да разгледаме наличните сортове зехтин. Производственият процес за всеки е различен.
Екстра върджин зехтин
Що се отнася до зехтина, екстра върджин зехтинът е най -доброто от най -доброто! Ако настоявате да ползвате зехтин, нека това да бъде така нареченият студено пресован екстра върджин зехтин. Екстра върджин зехтин се прави от маслини, които имат най -малко гниене, защото са били натрошени малко след прибиране на реколтата и в този смъсъл са възможно най-пресни. За да докаже безспорните си вкусови качества и десетките си ползи за здравето есктра върджин зехтинът трябва да премине тест за вкус с жури, преди да бъде пуснат на пазара, за да се гарантира, че има най -добрия вкус.
Върджин зехтин
Една стъпка надолу, както по отношение на вкусовите, така и по отношение на здравословните качества от екстра върджин е върджин зехтина. Маслините във върджин зехтина обикновено седят по -дълго между прибирането и раздробяването, така че имат по -високо съдържание на киселинност. Върджин зехтинът е идеален за готене, печене, пържене и сосове, но не се препоръчва за дресинг или довършване на ястия, тъй като няма вкусовите качества на екстра върджин зехтина.
Зехтин
Както се досещате зехтинът със стандартна емисия е още една стъпка надолу от върджин зехтина идве стъпки под екстра върджина. Стандартният зехтин е избелен, неутрализиран и дезодориран по време на рафинирането и наистина трябва да се използва само когато сотирате, печете и пържите на средна температура,тъй акто ароматът няма да се промени.
Салатен зехтин
Това е по-нискокачествен зехтин в сравнение с изброените предходни видове. При салатеният зехтин екстра върджин зехтин се смесва с други високо рафинирани масла. В зависимост от съотношение при смесване се определя качеството на салатния зехтин, като колкото по-висок е процента на екстра върджин, толкова по-качествен е микса.
Масло от маслина (помач)
След пресоване на маслините, твърдата пулпа, която е останала, е известна като кюспе, която след това може да се превърне в масло. За производството му се използват химически разтворители, така че ако видите „масло от маслинови кюспе“ на етикета имайте в предвид, че това езехтин за готвене и други типове топлинна обработка. Не е подходящ за сурова консумация.
Ползите за здравето от зехтина са безспорни. Наричат зехтина „течното злато“ именно заради невероятните му незаменими здравословни качества.
Зехтинът е естествен имуностимулант и има безценни антиоксидантни качества.
Ползи за здравето от ЗЕХТИНА
Зехтинът е богат на здравословни мононаситени мазнини като омега-3 и омега-6 мастни киселини.
Той е източник на антиоксиданти, които могат да намалят риска от хронични заболявания.
Намалява възпалението в цялото тяло. Експертите смятат, че хроничното възпаление допринася за появата на състояния, вариращи от рак и сърдечни заболявания до диабет тип 2 и болестта на Алцхаймер.
Доказано е, че зехтинът помага за предотвратяване на инсулти и за предпазване от сърдечни заболявания.
Въпреки че е мазнина, зехтинът не е свързан с наддаване на тегло или затлъстяване, което го прави чудесна алтернатива на маслото, олиото и други масла за консумация и готвене.
Той има антибактериални свойства, които могат да помогнат в борбата с бактериите в стомаха.
Как да купим най-добрият зехтин?
Сред огромното многобразие на пазара идва въпросът, който ни засяга най-много като потребители на зехтин –как да разберем кой зехтин да купим от цялото разнообразие на пазара. Все пак всички ние искаме да купим най-доброто, нали?!
Как да изберете правилния зехтин, който да използвате в ястия за вас и вашето семейство? Ако включвате зехтина във вашия режим заради неговите здравословни свойства (и вкусен вкус, разбира се) със сигурност ще искате да сте сигурни, че избирате висококачествен продукт.
Ето няколко неща, на които да обрънете внимание
Дори да не виждате течността от тъмното стъкло на бутилката, имайте предвид следните особености:
- Както прочетохте по -горе, екстра върджин зехтин обикновено е най -доброто, което можете да намерите на пазара. Ако зехтинът е с марка SUNNY OLIVES това със сигурност е най-доброто, което можете да намерите на пазара.
- Внимавайте за дати, преди да купите. Не купувайте зехтин с дата на производство над 12 месеца от датата в момента. Зехтинът има деликатна консистенция и с времето не отлежава като виното, а напротив–вкусовите му и здравословни качества се влошават. Ако престоят е придружен с директно излагане на слънчева светлина и топлина това още повече влошава качествата му. А няма как да сме сигурни, че случаят на избрания зехтин не е такъв. Затова колкото по-скоро епроизведен зехтинът толкова по-висококачествен е той.
- Прозрачните стъклени бутилки са индикатор за неправилно съхранение на зехтина, дори ако имат красив етикет. Светлината може да бъде много вредна за зехтина, така че ако се предлага в прозрачна бутилка, вероятно вече качеството на зехтина е компрометирано.
Как правилно да съхранявате зехтин
След като изберете вашата марка зехтин и закупите бутилка от него, ще е необходимо да я съхранявате правилно, така че да остане свежа течността. За разлика от виното и сиренето, зехтинът не се подобрява с времето и качеството му ще намалее, ако не се погрижите за него.
Съхранявайте зехтина си в хладна, тъмна среда, за да го предпазите от светлина и топлина, тъй като и двете са негови врагове. Не оставяйте отворената бутилка зехтин за престои твърде дълго, тъй като така зехтинът губи от полезните си свойства.
!Бележки за готвене със зехтин!
Експерти по хранене и представители на кулинарната гилдия все още спорят относно полезността на зехтина, преминал през топлинна обработка до ниво на изпарение (пушене).
Точката на пушене на зехтина – което е просто фантастичен термин за температурата, при която всяка мазнина за готвене престава да блести и започва да пуши. Струва си да се отбележи, че мазнините и маслата с по-високи точки на дим обикновено са били подложени на процеси на рафиниране на промишлено ниво като избелване, филтриране и нагряване при висока температура. Мазнините и маслата с по -ниски точки на дим са имали по -ниски интервенции.
През последните години има известна загриженост, че загряването на зехтина до точката му на димене – някъде между 162° и 190°- може да отдели вредни съединения в приготвяната храна. Това, разбира се, звучи опасно, но всъщност е голяма рядкост да постигнете напълно точката на дим на зехтина, когато работите с него, тъй като обикновено дори ида пържите с него, той е достатъчно загрят за пърженето, много преди точката на дим.
Съветваме Ви за директна консумация да използвате екстра върджин зехтин, а за готвене изберете върджин или обикновен зехтин.
Вижте видовете зехтин с марката SUNNY OLIVES тук.
3 Comments
Love it and use it daily in large amounts to dress veggies, salads and pasta !
Love it!! I couldn’t prepare a meal without it!!
Extra virgin olive oil is one of my favorite ingredients. Love it! Use it all the time.